Rodzaje efektów oświetleniowych
Efekty oświetleniowe są odpowiedzialne za tworzenie wyjątkowego klimatu na dużych scenach lub też małych, okolicznościowych imprezach. Jest ich tak wiele, że w zasadzie jedynie co nas ogranicza to wyobraźnia i ilość gotówki, którą chcemy przeznaczyć na inwestycje. W początkowej fazie wyboru warto być zorientowanym, czego się można spodziewać po danym efekcie, stąd też w powyższym artykule kilka słów o każdym z nich.
Rodzaje
Na początek zaczynamy od krótkiej klasyfikacji. W kategorii oświetlenie wyróżniamy:
• reflektory par
• listwy led bar
• stroboskopy
• skanery
• ruchome głowy
• kule lustrzane
• lasery
• efekty gobo/flowery/derby
• zestawy oświetleniowe
• kule lustrzane
Reflektory par
Spotykamy je wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dodatkowe doświetlenie. Jest to efekt który ma za zadanie dawać wiązkę światła dokładnie tam, gdzie tego chcemy. Obecnie spotykamy dwie wersje: żarówkowe (powoli odchodzące do lamusa) i ledowe, które zwykle mają też zaprogramowane funkcje normalnie do osiągnięcia za pomocą sterownika. Wersje żarówkowe najczęściej spotkamy na wielkich scenach, w teatrach. Kolory w nich regulujemy za pomocą zmiany filtrów. Jest to uciążliwe i czasochłonne, co jeszcze bardziej przyczynia się do popularyzacji wersji led.
Listwy LED bar
Zasada działania podobna jak w przypadku parów, z tym że zamiast małego, okrągłego „światła” mamy długą i wąską listwę wypełnioną diodami led. Zwykle znajdują zastosowanie tam, gdzie występuje konieczność podświetlenia konkretnego obiektu, np. ściany.
Stroboskopy
Jest to jedno z bardziej popularnych świateł dyskotekowych. Spotykane zarówno w klubach jak i domowych imprezach. Można powiedzieć, „mrugający reflektor”. Stroboskop ( w zależności od mocy) daje efekt migającego, bardzo intensywnego światła, zwykle bez możliwości zmiany kolorów.
Skanery i ruchome głowy
Jest to oświetlenie dynamiczne, stosowane zwykle w klubach na profesjonalnych scenach. Obecnie co raz częściej spotykane u mobilnych dj. Ich największą zaletą jest możliwość zaprogramowania dowolnej sekwencji ruchu (za pośrednictwem sterownika DMX ) co finalnie daje unikalne, oświetleniowe show. Skanery ze względu na swoją budowę są szybsze w działaniu, ale też mają mocniej ograniczony ruch.
Jeśli chodzi o głowice, ze względu na budowę a głównie układ soczewek, wyróżniamy 3 typy: spot, wash, beam. W skanerach nie mamy takich podziałów.
Zwracając uwagę na układ świecący, spotykamy wersje LEDowe, na żarówce halogenowej oraz MSD. Wersje LED cechuje znacznie mniejsza waga, jak w przypadku pozostałych.
Kule lustrzane
Kolejny z bardzo popularnych efektów. Każdy z nas wie jak ona wygląda. Potocznie mówiąc daje efekt dużej ilości kropek na ścianach. Do powieszenia kuli potrzebujemy specjalny uchwyt, najlepiej z wbudowanym silniczkiem by mógł nią „kręcić”, czyli wprawiać w obrót na różne strony. Efekt uzyskujemy gdy na kule skierujemy strumień światła (np. doświetlimy ją reflektorem par)
Lasery
Zasady działania nie trzeba przedstawiać. Jedno z najbardziej popularnych urządzeń dyskotekowych kojarzonych z hasłem „impreza”, używanych bardzo powszechnie w klubach oraz przez mobilnych DJ. Najczęściej posiadają wbudowane programy, możemy też sterować nimi za pomocą DMX.
Zwykle ich moc określa się w mW (miliwatach). Najczęściej laser wybiera się wg typu zastosowania. W zależności od kolorów jeśli szukamy sprzętu na małe imprezy ich moc powinna zawierać się w przedziale 10-150 mW. Nie warto również przesadzać z mocą, gdyż bezpośrednie oddziaływanie mocnego lasera na oczy może trwale uszkodzić nam wzrok.
Efekty gobo, flower, derby i inne
Grupa konstrukcyjnie prostych i tanich efektów. Składają się one z diody (czasem żarówki), soczewki i silniczka krokowego. Silnik obraca moduł z diodą, co powoduje „obracanie” się promieni. Dają prosty, aczkolwiek wypełniający przestrzeń efekt. Proste w budowie, idealne dla małe domówki lub dla początkujących djów którzy rozpoczynają swoją przygodę z obsługą małych imprez.
Zestawy oświetleniowe
Zestawy oświetleniowe czyli popularne belki efektowe. Poprzez to pojęcie rozumiemy gotowy produkt posiadający kilka efektów w sobie (np. 4 pary) zintegrowane ze sobą na stałe. Takie rozwiązanie daje za sobą określone wady i zalety. Wadą jest zwykle duży rozmiar i małe możliwości konfiguracji, zaletą to, że mamy urządzenie All In one i do jego uruchomienia potrzebujemy jeden kabel zasilający. Podłączamy sprzęt do sieci, wybieramy gotowy program i… gotowe. .
Wytwornice
Dzielimy je na trzy kategorie:
• Dymu (lekkiego, ciężkiego)
• Baniek
• Śniegu
W zasadzie sprawa jest prosta, Wytwornica dymu imituje efekt „sztucznej mgły”, wytwornica baniek efekt baniek mydlanych a śniegu sztuczny śnieg. Urządzeniami sterujemy poprzez wbudowane lub bezprzewodowe piloty, opcjonalnie DMX.
Podsumowanie
W powyższym artykule opisane zostały najczęściej stosowane efekty świetlne. Warto podkreślić, że często do uzyskania fajnego efektu w przypadku niektórych urządzeń, potrzebujemy więcej, niż jeden element. Stąd skanery, ruchome głowice czy też reflektory par i led bary kupujemy określonymi zestawami.
Aby w pełni wykorzystywać możliwości swojego oświetlenia warto pomyśleć o zakupie sterownika dmx. Pozwoli on na zaprogramowanie dowolnej sekwencji działania, która stworzy klimat pod niejeden muzyczny wieczór. W takim wypadku mamy możliwość przygotowania starannego show a nie automatycznie „mrugającej choinki”.